Menu

Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos kelionės

 - aprašė Audronė ir ...

header photo

Kelionė į Krokuvą, Zakopanę, Čenstochovą. 

Censtachova

2008 m.gegužės pabaigoje Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos bajorai iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Radviliškio keliavo į Lenkiją. Kelionė buvo ilga: Zakopanė-Krokuva-Lancutas-Čenstachova. Smagi kompanija ir šiltas pavasariškas oras žadėjo puikią nuotaiką ir gerą kelionės pradžią. Nekantravome pasigrožėti Zakopanės kurortu, Tatrų kalnais, aplankyti Vavelio karalių rūmus Krokuvoje, aplankyti vieną iš reikšmingiausių katalikų piligrimų lankomų vietų – Čenstachovos Marijos koplyčią su joje esančiu stebuklingu Marijos paveikslu.

 

Zakopans
Pirmą kelionės dieną riedėjome siaurais, vingiuotais Lenkijos keliais, kol atvykome į Zakopanę. Zakopane

Antrą kelionės dieną po pusryčių pėsčiomis ėjome į Gubalovkos kaimą, kėlėmės keltuvu į Tatrų viršukalnę (apie 1 km aukščio). Iš aukštai atsivėrė puiki Tatrų kalnų panorama, kai kur matėsi snieguotos kalnų viršūnės. Kadangi tose vietovėse auginamos avys, turistams čia siūloma daug pigių dirbinių iš odos ir vilnų. Taigi turėjome progos įsigyti puikių suvenyrų.

 Toliau kelionę tęsėme į Lancutą, kur tikėjomės pamatyti barokinio stiliaus rūmus su puikiais 4 juose esančiais kambariais, terasomis, parku bei karietų muziejumi. Tačiau dėl neprognozuojamų Lenkijos kelių į muziejų pavėlavome ir galėjome pasigrožėti tik puikiu parku ir rūmais iš išorės. Neilgai užsibuvę, išvykome į Krokuvą, kurioje žydų restorane mūsų laukė Krokuvos lenkų bajorų atstovai ir mūsų ambasadorė Ilona Sapinska. Tuo metu aiškiai supratome, kad į restoraną laiku nespėsime. Ekspromtu gimė dvieilis:

Jau saulelė nusileisdama migdo visą svietą,
o linksmą keliaujančių bajorų kompaniją į žydų restoraną kviečia.

Į restoraną atvykome pavėlavę “tik” tris valandas. Daugelis skanavo neįprasto skonio žydų tradicinio patiekalo - įdarytų žąsų kakliukų. Prie kavos puodelio susipažinome su Krokuvos bajorais, apsikeitėme suvenyrais.

Trečią kelionės dieną vykome į Vavelio karalių rūmus. Rūmų komplekse stovi garsioji Vavelio katedra, kurioje buvo karūnuota Barbora Radvilaitė ir kurios navose ir požemiuose palaidoti Lenkijos karaliai ir žymūs didikai. Pakilome į katedros bokštą pasigrožėti Krokuvos panorama ir prisiliesti prie bokšto varpo svambalo, kuris, pasak legendos, prie jo prisilietus kairiaja ranka, išpildo prisilietusiojo norus. Krokuvos senamiestyje pabuvojome centrinėje miesto aikštėje, prie barbakano, aplankėme paminklą Griunvaldo mūšio 500 metinėms paminėti.

Paskutiniąją kelionės dieną Čenstachovoje pageidaujantys dalyvavo Jasnaja Gura esančioje bažnyčioje įspūdingose šv. mišiose koplyčioje prie “Juodosios madonos”, garsėjančios savo stebuklingumu, aplankėme Čenstachovos vienuolyną, religinių eksponatų muziejų. Pageidaujantys nusipirko religinių suvenyrų, kuriuos vienuolyne pasišventino.

Kupini įspūdžių palikome Čenstachovą ir pasukome Lietuvos link. Pavargę, bet laimingi vidurnaktį pasiekėme Vilnių.

Jurgis Pleskačiauskas,
“Naktikovas” herbo bajoras